Człowiek – Wiara – Rodzina | PDF

10,00 


Format książki: PDF
Autor: Paweł Skrzydlewski
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 248

 

Kategoria:

Ze spisem treści książki można się zapoznać po kliknięciu w poniższy link:
Spis treści_Czlowiek-wiara-rodzina

 

Książka Pawła Skrzydlewskiego, dr. hab. filozofii, rektora i prof. Akademii Zamojskiej, to dzieło prezentujące wizję człowieka i jego miejsca w społeczeństwie i świecie z perspektywy chrześcijańskiej, inspirowanej dodatkowo filozofią klasyczną, realistyczną, a także personalizmem. Książka składa się z trzech działów. Pierwszy przedstawia zarys antropologii filozoficznej i zawiera ciekawy rozdział o polityzacji płci w postmarksistowskiej rewolucji. Dział drugi to omówienie relacji pomiędzy rozumem a wiarą. Znajdziemy w nim m.in. odwołanie do myśli Mieczysława Krąpca OP oraz ks. Wincentego Granata. W dziale trzecim znajdują się refleksje na temat wychowania do rodziny.

Doskonałe omówienie książki Człowiek – wiara – rodzina odnajdujemy w recenzji dr. hab. Pawła Gondka, który pisze: „Zagadnienia podjęte w tym zbiorze stanowią namysł nad najbardziej istotnymi wymiarami ludzkiego życia. Tradycja filozofii realistycznej, do której Autor w tej pracy się odwołuje, sięgająca w swych badaniach do dorobku Arystotelesa i św. Tomasza z Akwinu, nieprzerwanie wskazuje na dwa wymiary ludzkiego życia osobowego: wymiar wertykalny, odnoszący człowieka do Boga jako ostatecznego celu jego życia oraz wymiar horyzontalny, odnoszący człowieka do życia społecznego, którego podstawą jest rodzina. W odniesieniu do tego Autor konstruuje strukturę omawianej książki oraz formułuje poszczególne zagadnienia. Nie koncentruje się przy tym tylko na filozoficznych rozważaniach, ale ukazuje także ich konsekwencje społeczne, podejmując wiele aktualnych zagadnień, jak np. polityzacja płci, współczesne formy pajdokracji czy dyskutowany szeroko w mediach (zresztą z powodu wypowiedzi samego Autora) problem cnót niewieścich. Warto przy tym wspomnieć, że książka ta została dedykowana ks. prof. Andrzejowi Maryniarczykowi i wymiar metodyczny rozważanych zagadnień pozostaje w duchu tej filozoficznej spuścizny, która została wypracowana w ramach Lubelskiej Szkoły Filozoficznej”.

 

Paweł Skrzydlewski – dr hab. filozofii; prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Napisał ponad dwieście pięćdziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych, wygłosił przeszło sto referatów na konferencjach naukowych. Jest autorem następujących książek: Polityka w cywilizacji łacińskiej. Aktualność nauki Feliksa Konecznego (Lublin 2002); Wolność człowieka w cywilizacji łacińskiej w ujęciu Feliksa Konecznego (Lublin 2013); Antropologiczne i społeczne determinanty prawa. Studium z filozofii prawa (Lublin 2013); Osoba w przestrzeni publicznej. Wybrane zagadnienia z filozofii człowieka i polityki (Kraków 2016); Ontyczne i społeczne podstawy pedagogii rodzinnej. Studium z filozofii wychowania i edukacji. Gdańsk 2018; Płciowość i wychowanie osoby (razem z Markiem Marczewskim). Gdańsk 2020. Jest współpracownikiem i autorem haseł w Powszechnej encyklopedii filozofii (t. 1–10) oraz w Encyklopedii filozofii polskiej (t. 1–2), Encyklopedii Aksjologii Pedagogicznej; należy do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu; L’Association des Amis de la PhilosophieClassique – Paris; Towarzystwa Naukowego KUL; Chełmskiego Towarzystwa Naukowego; współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Fundacją Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacja Instytutu Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Shopping Cart
Scroll to Top