Ontyczne i społeczne podstawy pedagogii rodzinnej. Studium z filozofii wychowania i edukacji | PDF

10,00 


Format książki: PDF
Autor: Paweł Skrzydlewski
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 240

 

Kategoria: Tag:

Ze spisem treści książki można się zapoznać po kliknięciu w poniższy link:
Spis treści_Ontyczne i społeczne podstawy pedagogiki rodzinnej. Studium z filozofii wychowania i edukacji

 

Książka Pawła Skrzydlewskiego, dr. hab. filozofii, rektora i prof. Akademii Zamojskiej, wprowadza czytelnika w filozofię wychowania, która swoje inspiracje czerpie z filozofii klasycznej i realistycznej, a zwłaszcza z myśli św. Tomasza z Akwinu. Ta cenna publikacja pokazuje jak ważna jest świadomość filozoficznych założeń w przypadku teorii wychowania. We wstępie autor pisze: „Na przestrzeni dziejów pedagogika łączyła się ściśle z filozofią człowieka (antropologią filozoficzną), etyką, filozofią kultury i życia społecznego, filozofią rodziny i innymi naukami filozoficznymi. Pedagogika zakładała filozoficzną wizję świata (metafizykę) i faktycznie do końca XIX wieku była poznaniem wyrastającym wprost z filozofii i wspartym na filozofii oraz takim poznaniem pozostać powinna. Pedagog musi bowiem nie tylko posiadać wiedzę o czymś, ale powinien także opanować rozumienie przedmiotu, jaki staje przed nim w procesie poznania […]. […] Filozofia dostarcza rozumienia świata i samego człowieka, kręgów jakie on tworzy, działań jakie w nich występują, ukazując całość świata w jego konkretności i zarazem analogicznej jedności. Tym samym filozofia jest, była i będzie ze swymi owocami poznania dyscypliną pierwszą, nie tylko dla pedagoga, ale i każdego dojrzałego uczonego, który zmierza do poznania prawdy”.

Książka Skrzydlewskiego spotkała się z przychylnym przyjęciem recenzentów. Tak pisze o niej prof. zw. dr hab. Andrzej Maryniarczyk SDB: „Recenzowana książka stanowi bardzo potrzebną i dobrą pomoc nie tylko dla studentów pedagogiki i wykładowców oraz humanistów, ale również dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić problematykę edukacji i wychowania i poszukują odpowiedzi na pytanie: dlaczego i w jakim celu winniśmy wychowywać i edukować człowieka?”.

 

Paweł Skrzydlewski – dr hab. filozofii; prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Napisał ponad dwieście pięćdziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych, wygłosił przeszło sto referatów na konferencjach naukowych. Jest autorem następujących książek: Polityka w cywilizacji łacińskiej. Aktualność nauki Feliksa Konecznego (Lublin 2002); Wolność człowieka w cywilizacji łacińskiej w ujęciu Feliksa Konecznego (Lublin 2013); Antropologiczne i społeczne determinanty prawa. Studium z filozofii prawa (Lublin 2013); Osoba w przestrzeni publicznej. Wybrane zagadnienia z filozofii człowieka i polityki (Kraków 2016); Ontyczne i społeczne podstawy pedagogii rodzinnej. Studium z filozofii wychowania i edukacji. Gdańsk 2018; Płciowość i wychowanie osoby (razem z Markiem Marczewskim). Gdańsk 2020. Jest współpracownikiem i autorem haseł w Powszechnej encyklopedii filozofii (t. 1–10) oraz w Encyklopedii filozofii polskiej (t. 1–2), Encyklopedii Aksjologii Pedagogicznej; należy do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu; L’Association des Amis de la PhilosophieClassique – Paris; Towarzystwa Naukowego KUL; Chełmskiego Towarzystwa Naukowego; współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Fundacją Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacja Instytutu Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Shopping Cart
Scroll to Top