Historia wychowania: szkice. Wykłady, ćwiczenia | PDF

10,00 


Format książki: PDF
Autor: Marek Marczewski
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 410

 

Ze spisem treści książki można się zapoznać po kliknięciu w poniższy link:
Spis treści_Historia wychowania-szkice

 

O zamyśle przyświecającym podręcznikowi Historia wychowania: szkice  dr hab. Marek Marczewski, jego autor, teolog i pedagog, prof. Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, pisze następująco: „Szkice z historii wychowania są zatem pomyślane  bardziej jako prezentacja historii pedagogiki z akcentem położonym na pedagogię, a więc nie tyle na skupieniu się na procesie nauczania, rozumiane­go jako uczenie się, działania zmierzającego do wyposażenia ucznia w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne (edukacja), ile na kształtowaniu specyficznych dla danej osoby właściwości zachowania się na każdym etapie życia (charakteru), które powinna wypełniać pedagogia”.

Historia wychowania została podzielona na dwie części. W części pierwszej autor zaprezentował poglądy dwunastu wybitnych pedagogów, teoretyków wychowania i edukacji. Wśród nich znajdziemy Arystotelesa, Johna Locke’a, Stanisława Konarskiego, Fryderyka Wilhelma Förstera czy Janusza Korczaka. Dzięki temu czytelnik ma okazję zapoznać się ze znaczącymi nurtami w dziejach wychowania. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wśród tej dwunastki wiele jest nazwisk polskich (Sebastian Petrycy z Pilzna, Stanisław Konarski, bł. Edmund Bojanowski, Janusz Korczak, o. Jacek Woroniecki, Maria Grzegorzewska, Jan Paweł II, ks. Franciszek Blachnicki), co pokazuje, że autor dużą wagę przywiązuje do prezentacji wkładu polskich pedagogów w myśl pedagogiczną.

W części drugiej książki odnajdujemy artykuły znawców pedagogiki, omawiające wybrane aspekty myśli wybitnych pedagogów, których koncepcje przedstawiono w części pierwszej. Artykuły te mają w zamyśle stać się dla czytelnika okazją do pogłębienia znajomości doktryn wybranych teoretyków wychowania.

Książka Marczewskiego spotkała się z przychylnym przyjęciem Tadeusza Sakowicza, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który stwierdza: „W polskiej literaturze pedagogicznej istnieje wyjątkowe zapotrzebowanie na wartościowe materiały dydaktyczne. Przedłożona do recenzji monografia wpisuje się w to zapotrzebowanie w całej pełni, ponieważ wypełnia pewną lukę oparcia się odpowiedzialnego pedagoga na właściwych fundamentach humanitarnego procesu kształtowania osobowości współczesnego młodego człowieka […]”.

 

Marek Marczewski, dr hab., teolog i pedagog pastoralny; pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Redaktor pracy zbiorowej Pedagogika pastoralna (Lublin 2003), autor prac z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, inicjacji chrześcijańskiej, pedagogii wiary. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z metodologią pracy naukowej (Proseminarium. Suwałki 1995 razem z J. Jeziorską). Jest autorem wielu haseł w Encyklopedii Katolickiej (Lublin 1973-2014), Leksykonie teologii pastoralnej (Lublin 2006), Słowniku katechetycznym (Warszawa 2007) oraz licznych tekstów w pracach zbiorowych z zakresu katechetyki. Jest autorem książki Pedagogia Nowego Człowieka wobec społeczno-kulturowych wyzwań ponowoczesności (Kraków 2017), Stanowisko wobec dokumentu »Standardy edukacji seksualnej w Europie: Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem« (Ostrołęka 2019), Płciowość i wychowanie człowieka (Gdańsk 2020 razem z Pawłem Skrzydlewskim), a także współredaktorem tomu Pedagogika rodziny. Podejście interdyscyplinarne (Gdańsk 2015) oraz redaktorem naczelnym pracy zbiorowej Pedagogika rodziny. Podejście systemowe (T. 1-3. Gdańsk 2016-2018). Jest także autorem podręczników z zakresu pedagogiki: Teoretyczne podstawy wychowania. Przedłożenie zagadnień (Gdańsk 2018); Pedagogika rodziny. Wykład/Ćwiczenia (Gdańsk 2019). Należy do Towarzystwa Naukowego KUL. Za działalność na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1996).

 

Shopping Cart
Scroll to Top