Płciowość i wychowanie osoby | PDF

10,00 


Format książki: PDF
Autor: Marek Marczewski, Paweł Skrzydlewski
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 148

 

Kategoria:

Ze spisem treści książki można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:
Spis treści_Płciowość i wychowanie osoby

 

Ze wstępu:

„Praca powstała jako wyraz troski o przygotowanie opracowań, które pomogą rodzicom i nauczycielom zajmującym się przy­gotowaniem dzieci i młodzieży do przyjęcia płci i wychowania do życia w rodzinie. Poświęciliśmy ją pamięci Karola Wojcie­cha Meissnera (1927-2017) lekarza, benedyktyna i terapeuty, który wielu osobom pomógł przyjąć swoją płeć, naprawić szkody popełnione w wyniku braku rozumienia swej płciowo­ści, wychowania i samowychowania tej niezwykle delikatnej płaszczyzny realizacji się osoby ludzkiej. […]

W tej pracy zamieściliśmy cztery opracowania. Pierwsze z nich dotyczy rozumienia płciowości ludzkiej w świetle an­tropologii personalistycznej. Drugie jest przedstawieniem stanowiska wobec dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącego edukacji seksualnej w Europie, dokumentu fałszującego prawidłowy płciowy rozwój osoby ludzkiej, bo sprowadzający go do edukacji seksualnej, a więc „traktowania działania płciowego wyłącznie jako źródła zadowolenia czy przyjemności oraz satysfakcji emocjonalnej”, a zarazem do­kumentu propagującego grzech i zgorszenie. […]

Trzeci tekst jest wywiadem udzielonym Panu Redaktorowi czasopisma „Polonia Christiana”, którego treść korespondu­je z analizami dotyczącymi krytyki tak zwanej edukacji sek­sualnej, podnosi nowe wątki i uzasadnienia przeciwne błęd­nemu i odrażającemu atakowi na integralność wychowania w dziedzinie płci. Została tu podkreślona niezbywalna, a tym samym podstawowa rola rodziców w zakresie wychowania do przyjęcia płci, ojcostwa i macierzyństwa. Sam przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie jest potraktowany jako subsy­diarny, mając na względzie niezastępowaną i najbardziej bez­pieczną rolę rodziców w kwestii wychowania do przyjęcia płci; ich „miłość rodzicielska od początku staje się duszą, a przez to i normą, która inspiruje i nadaje kierunek całej konkretnej działalności wychowawczej”. Ostatni artykuł dotyczy wycho­wania kobiety i mężczyzny z perspektywy filozofii realistycz­nej […].

dr hab. Marek Marczewski, prof. WSSE w Gdańsku; dr hab. Paweł Skrzydlewski, rektor i prof. Akademii Zamojskiej

 

Paweł Skrzydlewski – dr hab. filozofii; prof. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Napisał ponad dwieście pięćdziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych, wygłosił przeszło sto referatów na konferencjach naukowych. Jest autorem następujących książek: Polityka w cywilizacji łacińskiej. Aktualność nauki Feliksa Konecznego (Lublin 2002); Wolność człowieka w cywilizacji łacińskiej w ujęciu Feliksa Konecznego (Lublin 2013); Antropologiczne i społeczne determinanty prawa. Studium z filozofii prawa (Lublin 2013); Osoba w przestrzeni publicznej. Wybrane zagadnienia z filozofii człowieka i polityki (Kraków 2016); Ontyczne i społeczne podstawy pedagogii rodzinnej. Studium z filozofii wychowania i edukacji. Gdańsk 2018; Płciowość i wychowanie osoby (razem z Markiem Marczewskim). Gdańsk 2020. Jest współpracownikiem i autorem haseł w Powszechnej encyklopedii filozofii (t. 1–10) oraz w Encyklopedii filozofii polskiej (t. 1–2), Encyklopedii Aksjologii Pedagogicznej; należy do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu; L’Association des Amis de la PhilosophieClassique – Paris; Towarzystwa Naukowego KUL; Chełmskiego Towarzystwa Naukowego; współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, Fundacją Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacja Instytutu Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Marek Marczewski, dr hab., teolog i pedagog pastoralny; pracuje na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Redaktor pracy zbiorowej Pedagogika pastoralna (Lublin 2003), autor prac z zakresu teologii małżeństwa i rodziny, inicjacji chrześcijańskiej, pedagogii wiary. Zajmuje się także zagadnieniami związanymi z metodologią pracy naukowej (Proseminarium. Suwałki 1995 razem z J. Jeziorską). Jest autorem wielu haseł w Encyklopedii Katolickiej (Lublin 1973-2014), Leksykonie teologii pastoralnej (Lublin 2006), Słowniku katechetycznym (Warszawa 2007) oraz licznych tekstów w pracach zbiorowych z zakresu katechetyki. Jest autorem książki Pedagogia Nowego Człowieka wobec społeczno-kulturowych wyzwań ponowoczesności (Kraków 2017), Stanowisko wobec dokumentu »Standardy edukacji seksualnej w Europie: Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem« (Ostrołęka 2019), Płciowość i wychowanie człowieka (Gdańsk 2020 razem z Pawłem Skrzydlewskim), a także współredaktorem tomu Pedagogika rodziny. Podejście interdyscyplinarne (Gdańsk 2015) oraz redaktorem naczelnym pracy zbiorowej Pedagogika rodziny. Podejście systemowe (T. 1-3. Gdańsk 2016-2018). Jest także autorem podręczników z zakresu pedagogiki: Teoretyczne podstawy wychowania. Przedłożenie zagadnień (Gdańsk 2018); Pedagogika rodziny. Wykład/Ćwiczenia (Gdańsk 2019). Należy do Towarzystwa Naukowego KUL. Za działalność na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1996).

Shopping Cart
Scroll to Top