Pedagogika rodziny. Wykład, ćwiczenia | PDF

Rok wydania: 2019

Spis treści_Pedagogika rodziny. Wykłady,ćwiczenia

Książka Pedagogika rodziny dr. hab. Marka Marczewskiego, prof. Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, teologa i pedagoga, to podręcznik przedstawiający tytułową subdyscyplinę pedagogiki z perspektywy katolickiej. Książka dzieli się na dwie części: pierwsza zawiera zagadnienia, które powinny zostać przedstawione na wykładach, druga zaopatrzona została w przeznaczone do omawiania na ćwiczeniach artykuły, pisane przez znakomitych specjalistów z zakresu pedagogiki rodziny.

Doskonałe omówienie zawartości książki razem z pochwałą jej merytorycznej zawartości znajdziemy w recenzji Pawła Skrzydlewskiego, dr. hab. filozofii, rektora i prof. Akademii Zamojskiej. Pisze on tak: „Prezentowany wykład w zamierzeniu Autora ma w sposób integralny ująć fenomen samej rodziny i rzeczywistości wychowania, które się w niej realizuje. Należy stwierdzić, że poczynione przez niego analizy wręcz wzorcowo i w sposób nieznany wcześniej na polu pedagogiki polskiej wywiązują się z zadania dostarczenia zbornego i zarazem właściwego dla pedagogiki obrazu i rozumienia wychowania spełniającego się w rodzinie […]. Pedagogikę tę Autor przedstawia z wielką starannością i znawstwem, akcentując w niej naczelne zagadnienia, takie jak: miłość i jej obecność w rodzinie, odpowiedzialne przekazywanie życia, przygotowanie do małżeństwa i rodziny, formy i środki wspierania rodziny w jej misji budowy, przekazywania i rozwoju życia ludzkiego i ludzkiej pełnej szczęśliwości. Poruszany jest tu także problem właściwego dla pedagogiki sposobu ujęcia i rozumienia domu jako środowiska wychowania człowieka, rodziców jako głównych wychowawców dzieci w środowisku rodzinnym, także roli dziadków i babć w procesie wychowania i edukacji w rodzinie […]. Jest to zatem wykład szeroki, ale także pogłębiający rozumienie wielu kwestii, które do tej pory były słabo obecne w dyskursie pedagogicznym”.